Aktualności

21
sierpnia
2017

SZEŚĆ WIEKÓW HADEL SZKLARSKICH

Na scenie, przed ołtarzem bukiet kwiatów z ogródków mieszkańców, jest jakby symbolem uroczystości, jaka odbyła się w Hadlach Szklarskich, w niedzielę w dniu 20 sierpnia 2017 r.  Obchody 640 rocznicy lokacji wsi Hadle, jednej z pierwszych, jeśli nie pierwszej wsi w tej okolicy na prawie wołoskim, założonej w roku 1377, jakie odbyły się na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego, stały się formą podziękowania pokoleniom, które żyły na tej ziemi. Podkreślić należy, że uroczystość odbyła się dzięki inicjatywie samych mieszkańców, którzy zwrócili się do Urzędu Gminy o pomoc w jej zorganizowaniu. Pomimo pochmurnej, deszczowej niedzieli, uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców Hadel i okolic, władze gminy, ludzi kultury, duchownych, a także tych,  których korzenie wywodzą się z tej ziemi. Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. BPA Stanisława Jamrozka, poprzedzona procesją i wspólnym śpiewaniem pieśni Pod Twą obronę, połączyła zebranych modlitwą za pomyślność Hadel i jej mieszkańców.

 

czytaj dalej...
16
sierpnia
2017

Święto Plonów - Jawornik Polski

13 sierpnia w Jaworniku Polskim odbyło się Gminne Święto Plonów. Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji rolników w kościele parafialnym w Jaworniku Polskim. Po mszy korowód dożynkowy skierował się na plac budynku Technitexu, gdzie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych oraz przekazanie chleba dożynkowego przez starostów dożynek na ręce wójta gminy.

Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu amatorskich zespołów z terenu naszej gminy. Na scenie wystąpili: Zespół Ludowy "Hadlanie", Kapela Ludowa "Jaworniczanie" i Zespół Śpiewaczy "Jawor". Gwiazdą wieczoru był występ kabaretu GENOWEFY PIGWY

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna. Dziękujemy serdecznie za udział w naszej gminnej uroczystości.

Zapraszamy do galerii ...

czytaj dalej...
01
sierpnia
2017

Dni Gminy Jawornik Polski 2017

Minęła kolejna X już edycja Dni Gminy Jawornik Polski. Dnia 30.07.2017 mogliśmy się cieszyć wspaniałym słońcem. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się o godz. 17:00 na stadionie sportowym. Na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy "Hadlanie", następnie kabaret "Nie ma Mocnych" z Huciska Jawornickiego. Gościnnie wystąpił Zespół Piosenki Biesiadnej "Zośki" i Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej. Publiczność mogła także obejrzeć kabaret - przedstawienie w wykonaniu Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej "Jawornik". Przed koncertem gwiazd Wójt Gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia wręczył puchary i dyplomy sportowcom, którzy brali udział w Turnieju Piłki Nożnej o "Puchar Wójta" dnia 23.07.2017 w ZPP w Hadlach Szklarskich. Punktem kulminacyjnym wieczoru były koncerty IVANA KOMARENKO oraz zespołu TOP ONE, którzy porwali publiczność do wspólnej zabawy. Występy zakończył pokaz sztucznych ogni po którym rozpoczęła się zabawa taneczna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

czytaj dalej...
24
lipca
2017

Puchar Wójta 2017

W dniu 23.07.2017 na boisku w Zespole Pałacowo - Parkowym w Hadlach Szklarskich odbył się turniej piłki nożnej o "Puchar Wójta" Gminy Jawornik Polski, w którym udział brały cztery drużyny z terenu naszej Gminy.

 

Wyniki:

I - miejsce: Hucisko Jawornickie - Widaczów

II - miejsce: Hadle Szklarskie - Hadle Kańczuckie

III - miejsce: Jawornik Polski - Przedmieście

IV - miejsce: Manasterz - Zagórze

 

Dziękujemy piłkarzom, kibicom, sędziom oraz organizatorom za udział w turnieju i grę fair play.

czytaj dalej...
05
czerwca
2017

Zawody strażackie

Dnia 04.06.2017 na stadionie sportowym w Jaworniku Polskim odbyły się zawody strażackie w których brały udział drużyny OSP z naszej gminy i gościnnie druhowie OSP z Drohobyczki.

Wyniki zawodów:

I miejsce -    OSP Widaczów
II miejsce -   OSP Hucisko Jawornickie
III miejsce -  OSP Jawornik Polski
IV miejsce -   OSP Manasterz
V miejsce -    OSP Hadle Kańczuckie
VI miejsce -   OSP Hadle Szklarskie
VII miejsce -  OSP Zagórze

I miejsce -     młodzieżówka OSP Widaczów
I miejsce -     dziewczyny OSP Widaczów

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
29
maja
2017

"Majówka pod Jaworem 2017"

Hadle Szklarskie – malownicza wieś położona w powiecie przeworskim, licząca niespełna sześciuset mieszkańców jest miejscem bogatej historii, jak i wielu zabytków. Najważniejszą wizytówką Hadel jest niewątpliwie Zespół Pałacowo – Parkowy, w którego skład wchodzą park, kuźnia, stajnia oraz oranżeria współcześnie zaadaptowane na potrzeby turystów i mieszkańców stanowiąc kompleks wypoczynkowy. Perłą tego miejsca jest dwór wzniesiony początkiem XX wieku, którego pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich.

W tym urokliwym, pełnym zieleni miejscu w ostatni majowy weekend 2017 roku odbyła się po raz drugi Majówka pod Jaworem - Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw. Do Hadel przyjechały Zespoły, Stowarzyszenia i Koła Gospodyń wiejskich, które prezentowały się w dwóch konkursach: muzycznym i kulinarnym. Majówkę tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana w małej drewnianej kapliczce, po której widzowie i goście przeglądu w ramach konkursu muzycznego mogli wysłuchać 14 prezentacji pieśni majówkowych i pieśni związanych z pracą wykonywaną na roli. Do udziału w majówce w konkursie kulinarnym zgłosiło się 8 stoisk, na których prezentowane były tradycyjne potrawy regionalne. Tym razem, regulamin konkursu zakładał prezentację potraw przygotowanych z kaszy jęczmiennej, kaszy manny oraz tzw. jużynę, czyli potrawy które gospodynie przygotowywały jako posiłek w pole. Oprócz potraw konkursowych, na stoiskach można było zasmakować unikalnych, niepowtarzalnych dań, często o równie unikatowych nazwach  np. chałwy z konopii, siuśboku, niby kiszki, czy jęczmiennej biduli. Pojawiły się też znane regionalne przysmaki jak proziaki i ciasta drożdżowe z owocami. Wśród napojów królowały za to kawa zbożowa i kompot z rabarbaru.

Na zakończenie Majówki wystąpili goście, którzy w swojej twórczości artystycznej nawiązują do podhalańskiego folkloru – Kapela Górole. Przy dźwiękach zespołu uczestnicy przeglądu, jak i wszyscy goście mogli świętować, przy tańcu i śpiewie.

Majówkę zorganizowało Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie ze Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik", Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jaworniku Polskim i Wójtem Gminy Jawornik Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołami jury...

 

czytaj dalej...
04
maja
2017

Konstytucja 3 Maja

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W naszej Gminie obchody Konstytucji 3 maja rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Gminy skąd uczestnicy udali się do Kościoła Parafialnego na uroczystą Mszę Świętą. Dalsza część uroczystości odbyła się przed tablicą upamiętniającą Ziemię Katyńską. Po odegraniu hymnu państwowego wystąpienie okolicznościowe wygłosił wójt gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie obchodów z krótkim koncertem wystąpiła orkiestra dęta z Dylągówki.

czytaj dalej...
10
kwietnia
2017

Palmy Wielkanocne 2017

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc Palm Wielkanocnych które zostały wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie.

 

czytaj dalej...
06
kwietnia
2017
23
marca
2017

Wielkanocne rękodzieła.

Technika Decoupage jest ostatnio bardzo modna. Młodzież, gdy tylko znajdzie wolną chwilę, z przyjemnością oddaje się temu odprężającemu zajęciu. Efekty rękodzieła są bardzo ładne i mogą być wykorzystywane do ozdabiania różnych okolicznościowych przedmiotów. Ozdobę można wykonać właściwie na każdym materiale, czyli sprawdzi się: drewno, ceramika, szkło, plastik itp. Gdy nabierzemy wprawy, możemy w ten sposób przywrócić drugie życie starej rzeczy, która dzięki naszym zabiegom zmieni się nie do poznania. Jednak zacząć należy od rzeczy mniejszych, takich jak pisanki styropianowe, stroiki wielkanocne itp. W Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia rękodzielnicze w których udział brała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jaworniku Polskim. Młodzież wykonywała pisanki, kwiaty z krepiny i stroiki wielkanocne stosując między innymi technikę Decoupage. Przepiękne wyroby możemy podziwiać na niżej zamieszczonych zdjęciach. Dziękujemy za udział w zajęciach.
czytaj dalej...

< 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt