Aktualności

28
maja
2019

Majówka pod Jaworem 2019

26 maja br. odbyła się „Majówka pod Jaworem” IV Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw w Hadlach Szklarskich, gm. Jawornik Polski. Organizatorami tego Przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” w Jaworniku Polskim, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, Twoja TV, Radio Via, Gazeta Jarosławska, TVP 3 Rzeszów.
Majówkę rozpoczęła Msza Święta, po której nastąpiły przeglądy: zespołów śpiewaczych oraz tradycyjnych potraw. Tematem konkursu muzycznego były pieśni „majówkowe” oraz pieśni humorystyczne, komiczne. Tematem konkursu kulinarnego: potrawy z kasz oraz ciasta ucierane.
Do tegorocznej imprezy zgłosiły się zespoły i KGW z powiatów: przemyskiego, przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego.
Dzięki tego typu przedsięwzięciu mogliśmy przypomnieć sobie dawne pieśni majówkowe, które niegdyś rozbrzmiewały przy wiejskich kapliczkach, gdzie gromadzono się na modlitwę, aby uczcić Maryję. Kolejnym przywołanym repertuarem były pieśni humorystyczne/komiczne w których  często opowiadano zabawne sytuacje z życia codziennego odnoszące się do sytuacji czy też konkretnych osób.
Zmaganiom muzycznym towarzyszył konkurs kulinarny mający także na celu przypomnienie potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej. Po raz kolejny królowały kasze w różnych odsłonach i rodzajach oraz ciasta ucierane. Gospodynie stanęły na wysokości zadania sięgając do przepisów babć i przygotowały potrawy smaczne, sycące, wywodzące się z naszej tradycji. Zadbano także o oprawę i wygląd stołu jak i zastawę dzięki czemu cieszyły one oko odwiedzających.
Po zmaganiach konkursowych zaprezentowały się dzieci i młodzież z Gminy Jawornik Polski w specjalnym występie z okazji Dnia Matki.
Popołudnie upłynęło przy rytmach dobrze znanych wszystkim piosenek wykonywanych przez Zespół TRUBADURZY. Tegoroczną Majówkę pod Jaworem z pewnością można zaliczyć do udanych, a kto nie miał okazji tam być zapraszamy za rok w ostatni weekend maja.

 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja w składzie:
- Katarzyna Ignas, etnograf, Muzeum w Przeworsku
- Dominika Osypanko, muzykolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
- Bartosz Gałązka, folklorysta, Krosno
po wysłuchaniu trzynastu prezentacji konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.
II Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.
III Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.
Sześć Wyróżnień pieniężnych, ufundowanych  przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny,
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa,
- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa,
- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc,
- Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Rzeszowskiego Domu Kultury,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.
Ponadto Wójta Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienia pieniężne dla:
- Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadel Szklarskich,
- Grupa Śpiewacza przy Kole Emerytów i Rencistów z Jawornika Polskiego.
 
Komisja zwraca uwagę by unikać repertuaru ogólnopolskiego, a wybierać do przeglądu pieśni znane z własnej miejscowości, mniej popularne, dawne, zapomniane. Tego typu repertuar zawsze zostanie wyżej oceniony względem pieśni ogólnie znanych, śpiewanych w Kościołach współcześnie Proszę pamiętać, ze zgodnie z regulaminem celem przeglądu jest „Ocalenie od zapomnienia dawnych tekstów pieśni i melodii”. Zwracamy także uwagę, by śpiewając dbać o wymowę regionalną – gwarę.
Drugim ważnym kryterium jest jakość muzyczna występu – wspólnego śpiewania i muzykowania, proszę zatem dbać o spójność brzmienia, równy śpiew. Ważne jest także zachowanie i ruch sceniczny do charakteru wykonywanego utworu tj. np. nie chwiać się przy wykonywaniu pieśni nabożnych.
Właściwie postąpiły zespoły zdecydowanie różnicujące sposób wykonania pieśni maryjnych – a więc śpiewanie modlitwy od pieśni komicznych.
Gratulujemy wszystkim zespołom. Większość śpiewów maryjnych – była autentyczna, prawdziwie śpiewana pod kapliczkami. Na uznanie zasługują pieśni refrenowe. Cieszy nas duża różnorodność pieśni humorystycznych, zwłaszcza pieśń z międzywojennego folkloru podmiejskiego.
 
 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego w ramach
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja oceniająca w składzie:
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,
- Agata Hemon, folklorysta, Centrum Kulturalne w Przemyślu,
po degustacji oraz obejrzeniu zaprezentowanych ośmiu stoisk kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Trzy równorzędne Nagrody Główne, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego
za zapiekaną kaszę jęczmienną z fasolą i ciasto makowe
- Koła Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa Południowego
za hrecznioki oraz ciasto ucierane

- Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Zagórze
za gołąbki z kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryżu i grzybów oraz ciasto ucierane ze śliwkami.

Wyróżnienia pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za „piechotę” z pęczakiem – szajdany

- Stowarzyszenia „Aktywna Gorliczyna” z Gorliczyny
za ciasto ucierane z rabarbarem i różą

- Rady Seniorów przy Gminie Orły
za placek ucierany

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Wietlinianie” z Wietlina
za gołąbki z trzech kasz.

Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie finansowe dla  Spółdzielni Socjalnej „Jawor” z Hadel Szklarskich.


Komisję cieszy, że osiem zespołów znalazło czas w tym wyjątkowym dniu Matki, aby przygotować się i przyjechać na „Majówkę pod Jaworem”.

Zadany przez organizatorów temat dotyczył dań z kasz oraz ciast ucieranych, jednak panie z KGW nie poprzestały tylko na dwóch daniach dzięki czemu mogliśmy próbować szeregu wyśmienitych dań z kasz i różnych wariantów ciast ucieranych. Podkreśla to charakter tej imprezy podczas której królują potrawy z kasz. Apelujemy do pań, by w kolejnych edycjach bardziej przemyślały wybór dań do konkursu, sięgając do tradycyjnych przepisów swoich Babć i Mam. Dziękujemy za dbałość o wystrój stoisk oraz dobór zastawy, co jeszcze bardziej zachęca do próbowania smakołyków ze stołu.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
22
maja
2019

Z wizytą w Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

Wyjazd Grupy Śpiewaczej Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła terenowego nr 3 w Jaworniku Polskim do Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

W dniu 22 maja pojechaliśmy z koncertem piosenek i poezją do Domu Pogodnej Starości w Dynowie . Zostaliśmy zaproszeni przez Kierownika Ośrodka.
Nasz program artystyczny wypełniły znane piosenki biesiadne oraz wiersze.
Mieszkańcy Domu licznie uczestniczyli w spotkaniu.
Atmosfera była wyjątkowa.  Były oklaski, uśmiechy, wzruszenia. Jednym z mieszkańców Domu okazał się Jaworniczanin . Zrobiliśmy sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.
Serdecznie  dziękujemy wszystkim za obecność na spotkaniu i zaproszenie.

 

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
06
maja
2019

Pielgrzymka OSP na Kalwarię Pacławską

W Kalwarii Pacławskiej odbyła się w niedzielę 5 maja jubileuszowa 25. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do tutejszego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wydarzenie połączone było z wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. W uroczystości uczestniczyli druhowie OSP z Gminy Jawornik Polski.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
03
maja
2019

Obchody Konstytucji 3 Maja

Dziś w całej Polsce obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja. Mija dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dzisiejszej uroczystości w Jaworniku Polskim...

czytaj dalej...
29
kwietnia
2019

KGW w Sędziszowie Małopolskim

W dniach 27-28 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się XXXI Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Jego głównym celem jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru, a w szczególności autentycznych obrzędów i zwyczajów.

Nasze Koło Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego uczesniczyło  w konkursie z przedstawieniem "Kolęda".

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

czytaj dalej...
25
kwietnia
2019

Tradycyjna Palma Wielkanocna Hadle Szklarskie

W okresie przedświątecznym w WDK Hadle Szklarskie odbyły się zajęcia podczas których była wykonywana tradycyjna Palma Wielkanocna. Na zajęcia przybyły dzieci z przedszkola Komańskiego z panią Martą Cynk. Dzieci wykonywały kwiaty z bibuły do palmy, jak również dowiedziały się z czego powinna się składać tradycyjna palma oraz o obrzędach z nią związanych.  Kwiaty te zostały użyte do dekoracji palmy na coroczny konkurs.
Również młodzież ze szkoły podstawowej uczestniczyła w robieniu kwiatów i dekoracji palmy na konkurs.
WDK Hadle Szklarskie dziękuje młodzieży oraz przedszkolakom wraz z panią Martą Cynk za udział w zajęciach. 
czytaj dalej...
17
kwietnia
2019

WDK Manasterz - stroiki wielkanocne.

W okresie przedświątecznym Wiejski Dom Kultury w Manasterzu zorganizował zajęcia plastyczne o tematyce "Wielkanoc 2019", podczas których zostały wykonane stroiki wielkanocne.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tych zajęć za zaangażowanie w prace kultywujące tradycje wielkanocne.
Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
14
kwietnia
2019

Palmy Wielkanocne w Jaworniku Polskim.

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie.

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Kto chce ją sam zrobić, może przystroić ją bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami, kłosami, trawami.

Palmę można przyozdobić bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami. Całość warto przewiązać sznurkiem, tasiemką, włóczką albo drutem (w sprzedaży istnieje coś takiego, jak drut florystyczny). Dolna część palmy powinna być obwinięta bibułą.

Palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik po świętach wielkanocnych, bo może to sprowadzić rychłe nieszczęście na domowników. Kto już jej nie chce, powinien ją spalić albo zanieść do kościoła i dać księdzu na przechowanie, a potem – spalenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc Palm Wielkanocnych, które zostały wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy serdecznie.

czytaj dalej...
14
kwietnia
2019

Ozdoby wielkanocne.

Dnia 13.04.2019r. w GOK-u w Jaworniku Polskim dzieci wykonywały ozdoby wielkanocne techniką nakładania pasty strukturalnej i malowania farbami akrylowymi. Wykonane rękodzieła uczestniczki zajęć zabrały do domu w celu poświęcenia ich w Wielką Sobotę.

Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
05
kwietnia
2019

Odwiedziny I klasy SP Jawornik Polski.

W dniu 05.04.2019r uczniowie pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim wraz z nauczycielką Panią Ewą Pelc uczestniczyły w wykonywaniu prac związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy za odwiedziny.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt