Aktualności

30
czerwca
2019

Powitanie kolejki wąskotorowej na stacji PKP w Jaworniku Polskim

 

Opowieści Wąskotorowe to projekt realizowany w ramach konkursu dotacyjnego „Niepodległa”, który ma na celu opowiedzieć „historię na żywo” na 6 stacjach kolejki wąskotorowej „Dynówki”. Organizatorem głównym projektu jest Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie.

Gmina Jawornik Polski i Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim będąc partnerami „Opowieści Wąskotorowych” przygotowali w dniu 29 czerwca na stacji w Jaworniku Polskim, przystanek dla Niepodległej.

Po przyjeździe turystów na stację nastąpiło przywitanie wszystkich gości przez Sekretarz Urzędu Gminy Panią Agnieszkę Czapla.

Uczestnicy zostali poczęstowani tradycyjnym jadłem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego, a Kapela "Klika z Jawornika" umilała czas muzyką do której można było potańczyć. Przygotowano również wystawę promującą historię ZPP w Hadlach Szklarskich. Harcerze ze Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim rozdali pamiątkowe bukieciki kwiatów, słodycze oraz chorągiewki na patyczkach.

W niedzielę 30 czerwca pasażerów, którzy przyjechali z Dynowa przywitał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Makarski. Dla zebranych gości przygrywała Kapela "TA-JOJ" z Przemyśla i Zespół Śpiewaczy "Jawor" z Jawornika Polskiego. 

Dziękujemy za mile spędzone popołudnia z "Przyjaciółmi Wąskotorówki".

 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
28
czerwca
2019

Wakacje WDK Hadle Szklarskie

18
czerwca
2019

Zawody Sportowo - Pożarnicze 2019

W dniu 15 czerwca 2019 r.  ma stadionie w Jaworniku Polskim odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze dla jednostek Ochotniczych  Straży  Pożarnych z terenu Gminy Jawornik Polski nad którymi patronat objął Wójt Gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia. 

Zawody te odbyły się w ramach eliminacji do Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych. Impreza ta, to świetna okazja do  wzajemnej rywalizacji, pokazu wyszkolenia bojowego strażaków, niezbędnego w przygotowaniu  jednostek OSP do działań ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy – ochotnicy zmagali się w dwóch konkurencjach:
1 - sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami
2 - ćwiczenie bojowe


Wyniki zawodów:
• I miejsce – OSP Widaczów
• II miejsce – OSP Hadle Szklarskie
• III miejsce – OSP Zagórze
• IV miejsce – OSP Hucisko Jawornickie
• V miejsce – OSP Jawornik Polski
• VI – OSP Manasterz

I miejsce dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Widaczowa.

Na zakończenie zawodów drużynom OSP zostały wręczone puchary i dyplomy.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

 

czytaj dalej...
09
czerwca
2019

STACJA KOLEJOWA JAWORNIK POLSKI - OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE

W każdą sobotę gospodarzem Opowieści Wąskotorowych jest inna Stacja Kolejowa, natomiast w każdą niedzielę organizatorem programu wyjątkowych "Opowieści" będzie MOK w Dynowie. Ponadto uczestnicy tych wydarzeń i turyści jadący kolejką będą mieli możliwość zapoznania się z mobilną wystawą "Historia Wąskotorówki" w starych fotografiach, pocztówkach i dokumentach.

Program artystyczny zapewni podróżującym turystom i mieszkańcom spotkanie z lokalną historią zapisaną w piosenkach wykonywanych przez kapele, orkiestry, zespoły. Niedzielne kapele będą podróżować razem z turystami kolejki, następnie gdy tabor stanie na poszczególnych Stacjach kapela wraz z podróżującymi opuści go aby kontynuować działania z mieszkańcami danej miejscowości. W dalszej części programu będą towarzyszyć artyści, którzy za pomocą scenek teatralnych i innych metod artystycznych przybliżą historię wąskotorówki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Jawornik Polski na Opowieści Wąskotorowe na Stację Kolejową w Jaworniku Polskim i program artystyczny.

W dniach 29-30 czerwca godz. 16:00 - 17.00.

W sobotę zagra Kapela Ludowa "Klika z Jawornika" i Koło Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego zaprezentuje się ze stołem regionalnych potraw, a w niedzielę w tych samych godzinach program artystyczny w wykonaniu Kapeli "Ta Joj" z Przemyśla oraz tetru T.G. "Sokół" w Dynowie.

Zapraszamy do przejazdu w tych dniach kolejką jak również do przyjścia na Stacje Kolejową w Jaworniku Polskim, powitania turytów i uczestnictwa w tak ciekawym wydarzeniu.

09
czerwca
2019

Integracyjny Piknik Rodzinny 2019

Dnia 08.06.2019 na terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Hadlach Szklarskich odbył się Integracyjny Piknik Rodzinny. Gratulujemy organizatorom za tak wspaniałą imprezę.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
04
czerwca
2019

Dzień Matki WDK Manasterz.

Z okazji Dnia Matki Wiejski Dom Kultury w Manasterzu zorganizował warsztaty plastyczne, podczas których wykonywano ozdoby - kwiaty z papieru. W warsztatach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manasterzu.
J. Żaczek

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
04
czerwca
2019

Integracyjny Piknik Rodzinny

04
czerwca
2019

Opowieści wąskotorowe

 

OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE DLA NIEPODLEGŁEJ 1904-2019
I
STACJA URZEJOWICE


15 CZERWCA, GODZ. 17.30
STACJA BŁĘKITNA ARMIA
ORG.:  Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku

II
STACJA PRZEWORSK


16 CZERWCA, GODZ. 16.00
ŚLADAMI HISTORII KSIĘCIA ANDRZEJA  LUBOMIRSKIEGO, TWÓRCY KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ PRZEWORSK-DYNÓW
KONCERT KAPELI „TOŃKO” Z DYNOWA
ORG.: Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku

III
STACJA SZKLARY TUNEL


22 CZERWCA, GODZ. 16.00
GEN. WŁ. SIKORSKI DLA NIEPODLEGŁEJ – PIKNIK MILITARNY
ORG.: Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem
23 CZERWCA, GODZ. 16.00
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „WYSOCZANIE” Z WYSOKIEJ  ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE
ORG.: MOK w Dynowie, G O K w Hyżnem

IV
STACJA JAWORNIK POLSKI


29 CZERWCA/ GODZ. 16.00
PRZYJACIELE WĄSKIEGO TORU
ORG.: Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim
30 CZERWCA/GODZ. 16.00
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „TA JOJ” Z PRZEMYŚLA ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE
ORG.: MOK w  Dynowie, GOK w Jaworniku Polskim

V
STACJA KAŃCZUGA


6 LIPCA/ GODZ. 16.30
MIESZKAŃCY KAŃCZUGI DLA NIEPODLEGŁEJ
ORG.: Ośrodek Kultury Miasta i Gminy  Kańczuga
7 LIPCA/GODZ.16.30
ORG.: MOK w Dynowie, OKMIG Kańczuga
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „BEKA” Z PRZEWORSKA ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE

VI  
STACJA BACHÓRZ


13 LIPCA/GODZ. 14.00
KU PAMIĘCI KAP. GRACJANA FRÓGA PSEUDONIM SZCZERBIEC
KONCERT KAPELI LUDOWEJ „BACHÓRZANIE”
ORG.: Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z/s w Bachórzu

VII
STACJA DYNÓW


13 LIPCA, GODZ. 18.00/ OŚRODEK TURYSTYCZNY „BŁĘKITNY SAN”
KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ - „HISTORIE ZAPOMNIANE W PIOSENKACH ODZYSKANE”/ Kapele Folkloru Miejskiego Prowadzenie: Krzysztof Respondek
ORG.: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

VIII
STACJA DYNÓW


14 LIPCA, GODZ. 15.00
WIELKIE PRZYWITANIE GOŚCI –POCZET TWÓRCÓW I DARCZYŃCÓW POGÓRZAŃSKIEJ CIUCHCI
KONCERT KAPELI „Z SZACONKIEM” Z WŁOCŁAWKA
ORG.: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, MOK w Dynowie

Program weekendowych opowieści na stacjach kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów jest realizowany
w ramach projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej” 1904-2019

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Więcej informacji: www.waskotorowa.idynow.pl

Patroni honorowi: Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak, Starosta Powiatu Przeworskiego Bogusław Urban
Partnerzy główni: Gmina Miejska Dynów, Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Zarząd Dróg Powiatowych w Przeworsku
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Miasto Przeworsk, Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, Gmina Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Gmina Hyżne, Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, Gina Jawornik Polski, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Miasto i Gmina Kańczuga, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kańczuga, Gmina Wiejska Dynów, Gminna Biblioteka Publiczna w Bachórzu z/s Dynowie, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Dynowie, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Harcie (Gmina Wiejska Dynów),    Liceum Ogólnokształcące w Dynowie im. Komisji Edukacji Narodowej, Fundacja Galicyjskich Dróg Żelaznych

 

28
maja
2019

Majówka pod Jaworem 2019

26 maja br. odbyła się „Majówka pod Jaworem” IV Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw w Hadlach Szklarskich, gm. Jawornik Polski. Organizatorami tego Przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” w Jaworniku Polskim, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, Twoja TV, Radio Via, Gazeta Jarosławska, TVP 3 Rzeszów.
Majówkę rozpoczęła Msza Święta, po której nastąpiły przeglądy: zespołów śpiewaczych oraz tradycyjnych potraw. Tematem konkursu muzycznego były pieśni „majówkowe” oraz pieśni humorystyczne, komiczne. Tematem konkursu kulinarnego: potrawy z kasz oraz ciasta ucierane.
Do tegorocznej imprezy zgłosiły się zespoły i KGW z powiatów: przemyskiego, przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego.
Dzięki tego typu przedsięwzięciu mogliśmy przypomnieć sobie dawne pieśni majówkowe, które niegdyś rozbrzmiewały przy wiejskich kapliczkach, gdzie gromadzono się na modlitwę, aby uczcić Maryję. Kolejnym przywołanym repertuarem były pieśni humorystyczne/komiczne w których  często opowiadano zabawne sytuacje z życia codziennego odnoszące się do sytuacji czy też konkretnych osób.
Zmaganiom muzycznym towarzyszył konkurs kulinarny mający także na celu przypomnienie potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej. Po raz kolejny królowały kasze w różnych odsłonach i rodzajach oraz ciasta ucierane. Gospodynie stanęły na wysokości zadania sięgając do przepisów babć i przygotowały potrawy smaczne, sycące, wywodzące się z naszej tradycji. Zadbano także o oprawę i wygląd stołu jak i zastawę dzięki czemu cieszyły one oko odwiedzających.
Po zmaganiach konkursowych zaprezentowały się dzieci i młodzież z Gminy Jawornik Polski w specjalnym występie z okazji Dnia Matki.
Popołudnie upłynęło przy rytmach dobrze znanych wszystkim piosenek wykonywanych przez Zespół TRUBADURZY. Tegoroczną Majówkę pod Jaworem z pewnością można zaliczyć do udanych, a kto nie miał okazji tam być zapraszamy za rok w ostatni weekend maja.

 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja w składzie:
- Katarzyna Ignas, etnograf, Muzeum w Przeworsku
- Dominika Osypanko, muzykolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
- Bartosz Gałązka, folklorysta, Krosno
po wysłuchaniu trzynastu prezentacji konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.
II Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.
III Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.
Sześć Wyróżnień pieniężnych, ufundowanych  przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny,
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa,
- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa,
- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc,
- Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Rzeszowskiego Domu Kultury,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.
Ponadto Wójta Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienia pieniężne dla:
- Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadel Szklarskich,
- Grupa Śpiewacza przy Kole Emerytów i Rencistów z Jawornika Polskiego.
 
Komisja zwraca uwagę by unikać repertuaru ogólnopolskiego, a wybierać do przeglądu pieśni znane z własnej miejscowości, mniej popularne, dawne, zapomniane. Tego typu repertuar zawsze zostanie wyżej oceniony względem pieśni ogólnie znanych, śpiewanych w Kościołach współcześnie Proszę pamiętać, ze zgodnie z regulaminem celem przeglądu jest „Ocalenie od zapomnienia dawnych tekstów pieśni i melodii”. Zwracamy także uwagę, by śpiewając dbać o wymowę regionalną – gwarę.
Drugim ważnym kryterium jest jakość muzyczna występu – wspólnego śpiewania i muzykowania, proszę zatem dbać o spójność brzmienia, równy śpiew. Ważne jest także zachowanie i ruch sceniczny do charakteru wykonywanego utworu tj. np. nie chwiać się przy wykonywaniu pieśni nabożnych.
Właściwie postąpiły zespoły zdecydowanie różnicujące sposób wykonania pieśni maryjnych – a więc śpiewanie modlitwy od pieśni komicznych.
Gratulujemy wszystkim zespołom. Większość śpiewów maryjnych – była autentyczna, prawdziwie śpiewana pod kapliczkami. Na uznanie zasługują pieśni refrenowe. Cieszy nas duża różnorodność pieśni humorystycznych, zwłaszcza pieśń z międzywojennego folkloru podmiejskiego.
 
 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego w ramach
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja oceniająca w składzie:
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,
- Agata Hemon, folklorysta, Centrum Kulturalne w Przemyślu,
po degustacji oraz obejrzeniu zaprezentowanych ośmiu stoisk kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Trzy równorzędne Nagrody Główne, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego
za zapiekaną kaszę jęczmienną z fasolą i ciasto makowe
- Koła Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa Południowego
za hrecznioki oraz ciasto ucierane

- Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Zagórze
za gołąbki z kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryżu i grzybów oraz ciasto ucierane ze śliwkami.

Wyróżnienia pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za „piechotę” z pęczakiem – szajdany

- Stowarzyszenia „Aktywna Gorliczyna” z Gorliczyny
za ciasto ucierane z rabarbarem i różą

- Rady Seniorów przy Gminie Orły
za placek ucierany

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Wietlinianie” z Wietlina
za gołąbki z trzech kasz.

Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie finansowe dla  Spółdzielni Socjalnej „Jawor” z Hadel Szklarskich.


Komisję cieszy, że osiem zespołów znalazło czas w tym wyjątkowym dniu Matki, aby przygotować się i przyjechać na „Majówkę pod Jaworem”.

Zadany przez organizatorów temat dotyczył dań z kasz oraz ciast ucieranych, jednak panie z KGW nie poprzestały tylko na dwóch daniach dzięki czemu mogliśmy próbować szeregu wyśmienitych dań z kasz i różnych wariantów ciast ucieranych. Podkreśla to charakter tej imprezy podczas której królują potrawy z kasz. Apelujemy do pań, by w kolejnych edycjach bardziej przemyślały wybór dań do konkursu, sięgając do tradycyjnych przepisów swoich Babć i Mam. Dziękujemy za dbałość o wystrój stoisk oraz dobór zastawy, co jeszcze bardziej zachęca do próbowania smakołyków ze stołu.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
22
maja
2019

Z wizytą w Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

Wyjazd Grupy Śpiewaczej Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła terenowego nr 3 w Jaworniku Polskim do Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

W dniu 22 maja pojechaliśmy z koncertem piosenek i poezją do Domu Pogodnej Starości w Dynowie . Zostaliśmy zaproszeni przez Kierownika Ośrodka.
Nasz program artystyczny wypełniły znane piosenki biesiadne oraz wiersze.
Mieszkańcy Domu licznie uczestniczyli w spotkaniu.
Atmosfera była wyjątkowa.  Były oklaski, uśmiechy, wzruszenia. Jednym z mieszkańców Domu okazał się Jaworniczanin . Zrobiliśmy sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.
Serdecznie  dziękujemy wszystkim za obecność na spotkaniu i zaproszenie.

 

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...

< 1 2 3 4 5 6 7 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt