Aktualności

05
czerwca
2017

Zawody strażackie

Dnia 04.06.2017 na stadionie sportowym w Jaworniku Polskim odbyły się zawody strażackie w których brały udział drużyny OSP z naszej gminy i gościnnie druhowie OSP z Drohobyczki.

Wyniki zawodów:

I miejsce -    OSP Widaczów
II miejsce -   OSP Hucisko Jawornickie
III miejsce -  OSP Jawornik Polski
IV miejsce -   OSP Manasterz
V miejsce -    OSP Hadle Kańczuckie
VI miejsce -   OSP Hadle Szklarskie
VII miejsce -  OSP Zagórze

I miejsce -     młodzieżówka OSP Widaczów
I miejsce -     dziewczyny OSP Widaczów

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
29
maja
2017

"Majówka pod Jaworem 2017"

Hadle Szklarskie – malownicza wieś położona w powiecie przeworskim, licząca niespełna sześciuset mieszkańców jest miejscem bogatej historii, jak i wielu zabytków. Najważniejszą wizytówką Hadel jest niewątpliwie Zespół Pałacowo – Parkowy, w którego skład wchodzą park, kuźnia, stajnia oraz oranżeria współcześnie zaadaptowane na potrzeby turystów i mieszkańców stanowiąc kompleks wypoczynkowy. Perłą tego miejsca jest dwór wzniesiony początkiem XX wieku, którego pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich.

W tym urokliwym, pełnym zieleni miejscu w ostatni majowy weekend 2017 roku odbyła się po raz drugi Majówka pod Jaworem - Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw. Do Hadel przyjechały Zespoły, Stowarzyszenia i Koła Gospodyń wiejskich, które prezentowały się w dwóch konkursach: muzycznym i kulinarnym. Majówkę tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana w małej drewnianej kapliczce, po której widzowie i goście przeglądu w ramach konkursu muzycznego mogli wysłuchać 14 prezentacji pieśni majówkowych i pieśni związanych z pracą wykonywaną na roli. Do udziału w majówce w konkursie kulinarnym zgłosiło się 8 stoisk, na których prezentowane były tradycyjne potrawy regionalne. Tym razem, regulamin konkursu zakładał prezentację potraw przygotowanych z kaszy jęczmiennej, kaszy manny oraz tzw. jużynę, czyli potrawy które gospodynie przygotowywały jako posiłek w pole. Oprócz potraw konkursowych, na stoiskach można było zasmakować unikalnych, niepowtarzalnych dań, często o równie unikatowych nazwach  np. chałwy z konopii, siuśboku, niby kiszki, czy jęczmiennej biduli. Pojawiły się też znane regionalne przysmaki jak proziaki i ciasta drożdżowe z owocami. Wśród napojów królowały za to kawa zbożowa i kompot z rabarbaru.

Na zakończenie Majówki wystąpili goście, którzy w swojej twórczości artystycznej nawiązują do podhalańskiego folkloru – Kapela Górole. Przy dźwiękach zespołu uczestnicy przeglądu, jak i wszyscy goście mogli świętować, przy tańcu i śpiewie.

Majówkę zorganizowało Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie ze Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik", Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jaworniku Polskim i Wójtem Gminy Jawornik Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z protokołami jury...

 

czytaj dalej...
04
maja
2017

Konstytucja 3 Maja

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W naszej Gminie obchody Konstytucji 3 maja rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Gminy skąd uczestnicy udali się do Kościoła Parafialnego na uroczystą Mszę Świętą. Dalsza część uroczystości odbyła się przed tablicą upamiętniającą Ziemię Katyńską. Po odegraniu hymnu państwowego wystąpienie okolicznościowe wygłosił wójt gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie obchodów z krótkim koncertem wystąpiła orkiestra dęta z Dylągówki.

czytaj dalej...
10
kwietnia
2017

Palmy Wielkanocne 2017

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc Palm Wielkanocnych które zostały wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie.

 

czytaj dalej...
06
kwietnia
2017
23
marca
2017

Wielkanocne rękodzieła.

Technika Decoupage jest ostatnio bardzo modna. Młodzież, gdy tylko znajdzie wolną chwilę, z przyjemnością oddaje się temu odprężającemu zajęciu. Efekty rękodzieła są bardzo ładne i mogą być wykorzystywane do ozdabiania różnych okolicznościowych przedmiotów. Ozdobę można wykonać właściwie na każdym materiale, czyli sprawdzi się: drewno, ceramika, szkło, plastik itp. Gdy nabierzemy wprawy, możemy w ten sposób przywrócić drugie życie starej rzeczy, która dzięki naszym zabiegom zmieni się nie do poznania. Jednak zacząć należy od rzeczy mniejszych, takich jak pisanki styropianowe, stroiki wielkanocne itp. W Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia rękodzielnicze w których udział brała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jaworniku Polskim. Młodzież wykonywała pisanki, kwiaty z krepiny i stroiki wielkanocne stosując między innymi technikę Decoupage. Przepiękne wyroby możemy podziwiać na niżej zamieszczonych zdjęciach. Dziękujemy za udział w zajęciach.
czytaj dalej...
18
lutego
2017

Palma Wielkanocna 2017

Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim

Ogłasza Konkurs

Na

„Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”

 

Regulamin konkursu:

Cel konkursu:

- Utrzymanie i upowszechnianie tradycji ludowej wsi

- Zainteresowanie młodego pokolenia twórczością wsi

- Zainteresowanie młodzieży przejęciem umiejętności tradycyjnych technik robienia Palm Wielkanocnych

Znalezione obrazy dla zapytania palma wielkanocNA RYSUNEK

Warunki uczestnictwa:

W konkursie może brać udział

- Młodzież szkół podstawowych

- Młodzież szkół gimnazjalnych i średnich

- Dorośli

 

Uczestnik konkursu może przedstawić do oceny wyłącznie palmy wykonane własnoręcznie.

Do pracy należy dołączyć informację zawierającą imię, nazwisko, wiek autora, szkołę oraz dokładny adres.

Prace należy dostarczyć do dnia 06.04.2017 do Gminnego Ośrodka Kultury
w Jaworniku Polskim tel. 16 6514008 kom. 723971207.

 

Komisja konkursowa przyzna autorom najciekawszym prac nagrody !

17
lutego
2017

Konkurs Fotograficzny

Gminny Ośrodek Kultury i Placówki Kultury zapraszają do udziału w Konkursie Fotograficznym pod patronatem Wójta Gminy Jawornik Polski. Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu.

czytaj dalej...
02
lutego
2017

Spotkanie Noworoczne Manasterzu i Zagórze.

Dnia 29.01.2017r w Remizie OSP w Manasterzu odbyło się Spotkanie Noworoczne - Dzień Babci i Dziadka. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Manasterz i Zagórze. Seniorów przywitał Wójt Gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia. Część artystyczną przygotowała młodzież ZS Nr. 2 im. Jana Kantego z Manasterza a Kapela Ludowa "Klika z Jawornika" przygrywała do tańca. Dziękujemy serdecznie za przybycie i wspaniałą atmosferę.

czytaj dalej...
02
lutego
2017

Spotkanie Noworoczne Hadle Szklarskie i Kańczuckie.

Dnia 28.01.2017r w ZPP w Hadlach Szklarskich odbyło się Spotkanie Noworoczne - Dzień Babci i Dziadka. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Hadle Szklarskie i Hadle Kańczuckie. Seniorów przywitał Wójt Gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia i Proboszcz Parafi ks. Adam Hus. Część artystyczną przygotowały dzieci z przedszkola w Hadlach Szklarskich i Zespół Ludowy "Hadlanie". Kapela Ludowa "Klika z Jawornika" przygrywała wszystkim do tańca. Dziękujemy serdecznie za przybycie i wspaniałą atmosferę.

czytaj dalej...

< 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt