Aktualności

01
czerwca
2018

Dzień Dziecka 2018

Zapraszamy do galerii ...

Udział w imprezie jest wyrażeniem zgody na przetwarzanie wizerunku na cele promocyjno-reklamowe organizatorów.

czytaj dalej...
29
maja
2018

Majówka pod Jaworem 2018

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” III Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych
i Tradycyjnych Potraw - 27 maja 2018 r. w Hadlach Szklarskich

 

Komisja oceniająca w składzie:
- dr Krzysztof Ruszel, etnograf,
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,

po obejrzeniu stoisk i degustacji potraw konkursowych przygotowanych przez osiem zespołów kierując się postanowieniami regulaminu przyznała:

Dwie równorzędne Nagrody Główne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Stowarzyszenia Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego,
za zupę z „żelaznymi” kluskami i placek z kaszy jaglanej z jabłkami,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za gołąbkowe siekańce i zupę „sztajer”.


Wyróżnienia
ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Dębowa
za zajadły zapiekane z owocami,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Krowicy Samej
za zacierkę na mleku,

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich z Wyszatyc
za gołąbki z kaszy jaglanej,

- Koła Gospodyń wiejskich z Pantalowic  
za gołąbki z ziemniaków i kaszy jęczmiennej,

- Koła Gospodyń Wiejskich z Wolicy
za pierogi z kaszy gryczanej i kapusty w sosie grzybowym.


Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie dla:

- Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Rozwoju Gminy Jawornik Polski
za zupę mleczną z dynią zwaną „banianka”.

 

 

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych
podczas „MAJÓWKI POD JAWOREM” III Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 27 maja 2018 r. w Hadlach Szklarskich

 

Komisja w składzie:
- Krystyna Trojanowska, folklorysta,
- Katarzyna Medelczyk, muzyk,
- Katarzyna Ignas, etnograf,

po wysłuchaniu dwunastu prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I Nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.

II Nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny.

Dwie równorzędne III Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski otrzymują: Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana oraz Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.

 

Wyróżnienia otrzymują:

- Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski,

- Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka” z Krowicy Samej, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,

- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

 

Wyróżnienie specjalne Wójta Gminy Jawornik Polski otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadel Szklarskich.

 

Komisja gratuluje wszystkim uczestnikom przeglądu śpiewaczego. Cel przeglądu jakim jest wspólne śpiewanie i muzykowanie został spełniony. Dostrzegliśmy udział dzieci oraz nowych członków zespołów śpiewaczych, co bardzo cieszy i gwarantuje utrzymanie przekazu tradycyjnego.

Zwracamy uwagę na konieczność opanowania pamięciowego melodii i tekstu śpiewanego w przeglądzie konkursowym oraz wyraźne artykułowanie słów tekstów pieśni.

Upominamy się o prezentację w kompletnych strojach regionalnych.

Dziękujemy organizatorom: Wójtowi Gminy Jawornik Polski, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalnemu w Przemyślu oraz Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawor” z Jawornika Polskigo za doskonałe pod względem organizacyjnym przeprowadzenie przeglądu.

 Udział w imprezie jest wyrażeniem zgody na przetwarzanie wizerunku na cele promocyjno-reklamowe organizatorów.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
14
maja
2018

Pielgrzymka Strażaków – Kalwaria Pacławska 2018

Dnia 06.05.2018 nasi strażacy udali się na pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej, gdzie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej. Mszy Świętej w intencji strażaków z Podkarpacia w Sanktuarium MB Kalwaryjskiej przewodniczył abp Adam Szal.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
05
maja
2018

Święto Konstytucji 3-maja.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku. W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

W naszej Gminie obchody Konstytucji 3 maja rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Gminy skąd uczestnicy udali się do Kościoła Parafialnego na uroczystą Mszę Świętą. Dalsza część uroczystości odbyła się przed tablicą upamiętniającą Ziemię KatyńskąPo odegraniu hymnu państwowego wystąpienie okolicznościowe wygłosił wójt gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie obchodów z krótkim koncertem wystąpiła orkiestra dęta z Dylągówki.
Zapraszamy do galerii zdjęć..
czytaj dalej...
22
kwietnia
2018

Wycieczka Seniorów do Wieliczki 21.04.2018

Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

Dnia 21 kwietnia 2018 roku 28 członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Terenowego nr 3 w Jaworniku Polskim i dwójka dzieci /wolne miejsce ze względu na wyjazd dwóch osób do sanatorium/ wzięło udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki.

Głównym celem naszej wyprawy była kopalnia soli – Wieliczka. Kopalnia uchodzi za jedyną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Ludzie z całego świata zjeżdżaj tutaj, by zwiedzić kopalnie soli.

Na pierwszy poziom zjechaliśmy windą górniczą wraz z przewodnikiem. Dalej pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy szlak turystyczny w kopalni. Pani przewodnik oprowadziła nas praktycznie po całej kopalni i opowiadała nam wszelkiego rodzaju ciekawostki.

Podziwialiśmy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych, które dały nam wyobrażenie o zmaganiach Ludzi z żywiołem, ich pracy, wierzeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i "Komora Weimar", gdzie przywitał nas „duch kopalni". Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat historii tej kopalni. Mieliśmy też wolny czas, byśmy mogli kupić sobie jakieś pamiątki lub pospacerować.

Po wyjściu z kopalni odwiedziliśmy jeszcze obiekt Tężni Solankowej. Jest to największy tego typu obiekt na południu Polski. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc i wiele innych. Tam trochę odpoczęliśmy, niektórzy weszli na wieże, aby podziwiać panoramę Wieliczki. Później pojechaliśmy na obiad. Wróciliśmy do domów około godz. 20.00

Organizatorzy:

Tadeusz Bury
Halina Kucaj

Autor tekstu: Halina Kucaj

Zapraszamy do galerii.... 

 

czytaj dalej...
06
kwietnia
2018

ZAKOŃCZENIE KURSU KOMPUTEROWEGO DLA SENIORÓW Z GMINY JAWORNIK POLSKI.

Od  19 grudnia 2017 roku do 5 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jaworniku Polskim odbywały   się zajęcia informatyczne  w ramach Kursu Komputerowego dla Seniorów.

Kurs trwał 3 miesiące. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Jedną grupę prowadziła   Pani mgr Lidia Pawełek ,  drugą  Pani mgr Justyna Majewska. 

Grupa Pani Justyny Majewskiej miała zajęcia  w wtorki i czwartki, grupa Pani Lidii Pawełek w  poniedziałki i środy.

W całym cyklu nauki odbyło się 30 dwugodzinnych spotkań. W każdym z nich aktywnie uczestniczyło po  10  osób.

Celem kursu było nabycie podstawowych umiejętności w zakresie obsługi komputera zaczynając od jego włączenia i wyłączenia przez obsługę myszy, pisania w edytorze tekstowym, tworzeniu nowych folderów, zapisywaniu tekstów, kopiowanie dokumentów. Poznaliśmy arkusz kalkulacyjny, robiliśmy wykresy.

Drugą połowę kursu to odkrywanie możliwości jakie daje nam dostęp do Internetu. Wyszukiwanie informacji, mapy Google, Wikipedię, tworzenie  prezentacji przy pomocy obrazków i zdjęć kopiowanych z Internetu,  - to tylko niektóre usługi, o których mówiliśmy na zajęciach. Kilka spotkań zostało poświęconych na założenie konta pocztowego, wysyłanie i odbieranie e-maili, a także na założeniu  portalu społecznościowego na Facebooku.

            Na zajęciach panowała pozytywna atmosfera. Cierpliwość, wyrozumiałość i spokój, dobranie odpowiedniego tępa pracy , były  podstawą prowadzących  kurs. Nikt nie wstydził się zadawać pytania, mając pewność, że nikt ich nie skrytykuje. Kursanci  bardzo chętnie pomagali sobie nawzajem. Przychodzili na zajęcia z uśmiechem i wiarą w to, że nauczą się korzystać z dobrodziejstw nowoczesności.

            Na zakończeniu kursu był obecny Wójt Gminy  Pan Stanisław Petynia, kierownik GOPS Pani  Beata Bielańska, dyrektor GOK Pani Maria Pieniądz.  Były kwiaty, podziękowania oraz kawa, herbata i ciastko.

                                                                          Członek Zarządu Koła Emerytów i Rencistów

                                                                                                  Halina Kucaj

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

czytaj dalej...
25
marca
2018

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa wypada zawsze 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa w 2018 roku wypada na dzień 25 marca. Obchodzona jest jednak w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. 

Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Palmy święci się na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta i są one symbolem męczeńskiej śmierci, ale i triumfu Jezusa. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego w XI w., a w Polsce palmy to przede wszystkim to wiązanki gałęzi wierzby z pąkami, zwanymi baziami czy kotkami, ale można je wykonać również z innych materiałów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc Palm Wielkanocnych, które zostały wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie.

czytaj dalej...
18
marca
2018

Warsztaty rękodzielnicze.

Dnia 17.03.2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia rękodzielnicze podczas których wykonywano ozdoby Wielkanocne. DZIĘKUJEMY wszystkim za udział. 

czytaj dalej...
18
marca
2018

Szkolenie komputerowe dla seniorów.

W Gminnym Ośrodku Kultury odbywa się kurs komputerowy dla emerytów i seniorów z naszej gminy. Kurs kierowany jest dla osób początkujących oraz bardziej zaawansowanych. Zajęcia odbywają się w grupach po 10 osób. Seniorzy uczą się pisania i edytowania tekstów, wyszukiwania informacji w Internecie, korzystania z poczty elektronicznej. Dodatkowo wszyscy kursanci uzyskają dostęp do platformy stworzonej specjalnie dla seniorów, dzięki której również po kursie będą mogli samodzielnie dokształcać się i podnosić swoje umiejętności. Zajęcia prowadzą: Justyna Majewska i Lidia Pawełek. Zakończenie kursu odbędzie się 05.04.2018r. w GOK-u.

czytaj dalej...
07
lutego
2018

Spotkanie Noworoczne Hucisko Jawornickie.

Dnia 04.02.2018r w Remizie OSP w Hucisku Jawornickim odbyło się Spotkanie Noworoczne - Dzień Babci i Dziadka. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Hucisko Jawornickie. Seniorów przywitał Wójt Gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod przewodnictwem księdza proboszcza Bogdana Potocznego. Część artystyczną przygotowała młodzież Szkoły Podstawowej z Manasterza. Do tańca przygrywała Kapela Ludowa "Klika z Jawornika". Dziękujemy serdecznie za przybycie i wspaniałą atmosferę.

czytaj dalej...

< 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt