Aktualności

25
kwietnia
2019

Tradycyjna Palma Wielkanocna Hadle Szklarskie

W okresie przedświątecznym w WDK Hadle Szklarskie odbyły się zajęcia podczas których była wykonywana tradycyjna Palma Wielkanocna. Na zajęcia przybyły dzieci z przedszkola Komańskiego z panią Martą Cynk. Dzieci wykonywały kwiaty z bibuły do palmy, jak również dowiedziały się z czego powinna się składać tradycyjna palma oraz o obrzędach z nią związanych.  Kwiaty te zostały użyte do dekoracji palmy na coroczny konkurs.
Również młodzież ze szkoły podstawowej uczestniczyła w robieniu kwiatów i dekoracji palmy na konkurs.
WDK Hadle Szklarskie dziękuje młodzieży oraz przedszkolakom wraz z panią Martą Cynk za udział w zajęciach. 
czytaj dalej...
17
kwietnia
2019

WDK Manasterz - stroiki wielkanocne.

W okresie przedświątecznym Wiejski Dom Kultury w Manasterzu zorganizował zajęcia plastyczne o tematyce "Wielkanoc 2019", podczas których zostały wykonane stroiki wielkanocne.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tych zajęć za zaangażowanie w prace kultywujące tradycje wielkanocne.
Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
14
kwietnia
2019

Palmy Wielkanocne w Jaworniku Polskim.

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie.

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Kto chce ją sam zrobić, może przystroić ją bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami, kłosami, trawami.

Palmę można przyozdobić bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami. Całość warto przewiązać sznurkiem, tasiemką, włóczką albo drutem (w sprzedaży istnieje coś takiego, jak drut florystyczny). Dolna część palmy powinna być obwinięta bibułą.

Palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik po świętach wielkanocnych, bo może to sprowadzić rychłe nieszczęście na domowników. Kto już jej nie chce, powinien ją spalić albo zanieść do kościoła i dać księdzu na przechowanie, a potem – spalenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc Palm Wielkanocnych, które zostały wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy serdecznie.

czytaj dalej...
14
kwietnia
2019

Ozdoby wielkanocne.

Dnia 13.04.2019r. w GOK-u w Jaworniku Polskim dzieci wykonywały ozdoby wielkanocne techniką nakładania pasty strukturalnej i malowania farbami akrylowymi. Wykonane rękodzieła uczestniczki zajęć zabrały do domu w celu poświęcenia ich w Wielką Sobotę.

Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
05
kwietnia
2019

Odwiedziny I klasy SP Jawornik Polski.

W dniu 05.04.2019r uczniowie pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim wraz z nauczycielką Panią Ewą Pelc uczestniczyły w wykonywaniu prac związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy za odwiedziny.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
28
marca
2019

Piosenki w Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim.

W dniu 27.03.2019 grupa śpiewacza, która działa przy Kole Emerytów i Rencistów w Jaworniku Polskim gościła po raz drugi w Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim z koncertem piosenek i wierszy.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie, wspaniałą atmosferę i poczęstunek.

Na zdjęciach można pooglądać również prace rękodzielnicze wykonane przez pensjonariuszy.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
07
marca
2019

Dzień Kobiet w Zagórzu.

Po raz kolejny świetlica przy remizie OSP Zagórze stała się miejscem radosnego świętowania Dnia Kobiet. Strażacy, podejmując się organizacji tego przyjęcia, pragnęli podziękować Paniom za współpracę, zaangażowanie i nieoceniony kobiecy zmysł przy współtworzeniu licznych, lokalnych imprez oraz inicjatyw. Druhowie z należnym szacunkiem ugościli również Kobiety - Seniorki, których mężowie stanowili niegdyś trzon zagórskiej straży.

Wszystkim dziękujemy za liczne przybycie, miłą atmosferę i wspólną zabawę.

Tekst. Fudali E.
Zdjęcia Warchoł J.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
28
lutego
2019

Spotkanie przy "pączku".

Zwyczaj jedzenia w Tłusty Czwartek pączków, zwanych pampuchami, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku, ale raczej w miastach i na dworach. Na wsi pojawiły się pod koniec XIX i na początku XX wieku. Popularne dzisiaj słodkie i puszyste pączki dawniej jadano ze skwarkami.

Dla podtrzymania tradycji w budynku Technitex-u w Jaworniku Polskim Koło Emerytów i Rencistów przygotowało poczęstunek dla swoich członków połączony ze wspólnym śpiewem i recytacją wierszy przez Panią Genowefę Pelc. Wszystkich gości powitała prezes Koła Pani Anna Jamrozik.

Dziękujemy serdecznie za mile spędzone popołudnie.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
27
lutego
2019

Emeryci dla emerytów.

W dniu dzisiejszym 27.02.2019 grupa śpiewacza, która działa przy Kole Emerytów i Rencistów w Jaworniku Polskim gościła w Domu Dziennego Pobytu w Hucisku Jawornickim z koncertem piosenek.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie, wspaniałą atmosferę i poczęstunek.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

czytaj dalej...
26
lutego
2019

Ferie w placówkach kultury 2019

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za spędzenie z nami Ferii Zimowych, życzymy ciekawych pomysłów i sposobów na nudę w domu i zapraszamy do obejrzenia naszej galerii - WDK Hadle Szklarskie

czytaj dalej...

< 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt