Aktualności

09
czerwca
2019

STACJA KOLEJOWA JAWORNIK POLSKI - OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE

W każdą sobotę gospodarzem Opowieści Wąskotorowych jest inna Stacja Kolejowa, natomiast w każdą niedzielę organizatorem programu wyjątkowych "Opowieści" będzie MOK w Dynowie. Ponadto uczestnicy tych wydarzeń i turyści jadący kolejką będą mieli możliwość zapoznania się z mobilną wystawą "Historia Wąskotorówki" w starych fotografiach, pocztówkach i dokumentach.

Program artystyczny zapewni podróżującym turystom i mieszkańcom spotkanie z lokalną historią zapisaną w piosenkach wykonywanych przez kapele, orkiestry, zespoły. Niedzielne kapele będą podróżować razem z turystami kolejki, następnie gdy tabor stanie na poszczególnych Stacjach kapela wraz z podróżującymi opuści go aby kontynuować działania z mieszkańcami danej miejscowości. W dalszej części programu będą towarzyszyć artyści, którzy za pomocą scenek teatralnych i innych metod artystycznych przybliżą historię wąskotorówki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Jawornik Polski na Opowieści Wąskotorowe na Stację Kolejową w Jaworniku Polskim i program artystyczny.

W dniach 29-30 czerwca godz. 16:00 - 17.00.

W sobotę zagra Kapela Ludowa "Klika z Jawornika" i Koło Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego zaprezentuje się ze stołem regionalnych potraw, a w niedzielę w tych samych godzinach program artystyczny w wykonaniu Kapeli "Ta Joj" z Przemyśla oraz tetru T.G. "Sokół" w Dynowie.

Zapraszamy do przejazdu w tych dniach kolejką jak również do przyjścia na Stacje Kolejową w Jaworniku Polskim, powitania turytów i uczestnictwa w tak ciekawym wydarzeniu.

09
czerwca
2019

Integracyjny Piknik Rodzinny 2019

Dnia 08.06.2019 na terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Hadlach Szklarskich odbył się Integracyjny Piknik Rodzinny. Gratulujemy organizatorom za tak wspaniałą imprezę.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
04
czerwca
2019

Dzień Matki WDK Manasterz.

Z okazji Dnia Matki Wiejski Dom Kultury w Manasterzu zorganizował warsztaty plastyczne, podczas których wykonywano ozdoby - kwiaty z papieru. W warsztatach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manasterzu.
J. Żaczek

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
04
czerwca
2019

Integracyjny Piknik Rodzinny

04
czerwca
2019

Opowieści wąskotorowe

 

OPOWIEŚCI WĄSKOTOROWE DLA NIEPODLEGŁEJ 1904-2019
I
STACJA URZEJOWICE


15 CZERWCA, GODZ. 17.30
STACJA BŁĘKITNA ARMIA
ORG.:  Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku

II
STACJA PRZEWORSK


16 CZERWCA, GODZ. 16.00
ŚLADAMI HISTORII KSIĘCIA ANDRZEJA  LUBOMIRSKIEGO, TWÓRCY KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ PRZEWORSK-DYNÓW
KONCERT KAPELI „TOŃKO” Z DYNOWA
ORG.: Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku

III
STACJA SZKLARY TUNEL


22 CZERWCA, GODZ. 16.00
GEN. WŁ. SIKORSKI DLA NIEPODLEGŁEJ – PIKNIK MILITARNY
ORG.: Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem
23 CZERWCA, GODZ. 16.00
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „WYSOCZANIE” Z WYSOKIEJ  ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE
ORG.: MOK w Dynowie, G O K w Hyżnem

IV
STACJA JAWORNIK POLSKI


29 CZERWCA/ GODZ. 16.00
PRZYJACIELE WĄSKIEGO TORU
ORG.: Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim
30 CZERWCA/GODZ. 16.00
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „TA JOJ” Z PRZEMYŚLA ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE
ORG.: MOK w  Dynowie, GOK w Jaworniku Polskim

V
STACJA KAŃCZUGA


6 LIPCA/ GODZ. 16.30
MIESZKAŃCY KAŃCZUGI DLA NIEPODLEGŁEJ
ORG.: Ośrodek Kultury Miasta i Gminy  Kańczuga
7 LIPCA/GODZ.16.30
ORG.: MOK w Dynowie, OKMIG Kańczuga
PROGRAM ARTYSTYCZNY W WYKONANIU KAPELI „BEKA” Z PRZEWORSKA ORAZ TEATRU T.G. „SOKÓŁ” W DYNOWIE

VI  
STACJA BACHÓRZ


13 LIPCA/GODZ. 14.00
KU PAMIĘCI KAP. GRACJANA FRÓGA PSEUDONIM SZCZERBIEC
KONCERT KAPELI LUDOWEJ „BACHÓRZANIE”
ORG.: Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z/s w Bachórzu

VII
STACJA DYNÓW


13 LIPCA, GODZ. 18.00/ OŚRODEK TURYSTYCZNY „BŁĘKITNY SAN”
KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ - „HISTORIE ZAPOMNIANE W PIOSENKACH ODZYSKANE”/ Kapele Folkloru Miejskiego Prowadzenie: Krzysztof Respondek
ORG.: Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

VIII
STACJA DYNÓW


14 LIPCA, GODZ. 15.00
WIELKIE PRZYWITANIE GOŚCI –POCZET TWÓRCÓW I DARCZYŃCÓW POGÓRZAŃSKIEJ CIUCHCI
KONCERT KAPELI „Z SZACONKIEM” Z WŁOCŁAWKA
ORG.: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, MOK w Dynowie

Program weekendowych opowieści na stacjach kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów jest realizowany
w ramach projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej” 1904-2019

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Więcej informacji: www.waskotorowa.idynow.pl

Patroni honorowi: Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak, Starosta Powiatu Przeworskiego Bogusław Urban
Partnerzy główni: Gmina Miejska Dynów, Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Zarząd Dróg Powiatowych w Przeworsku
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Miasto Przeworsk, Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, Gmina Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Gmina Hyżne, Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, Gina Jawornik Polski, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Miasto i Gmina Kańczuga, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kańczuga, Gmina Wiejska Dynów, Gminna Biblioteka Publiczna w Bachórzu z/s Dynowie, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Dynowie, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Harcie (Gmina Wiejska Dynów),    Liceum Ogólnokształcące w Dynowie im. Komisji Edukacji Narodowej, Fundacja Galicyjskich Dróg Żelaznych

 

28
maja
2019

Majówka pod Jaworem 2019

26 maja br. odbyła się „Majówka pod Jaworem” IV Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw w Hadlach Szklarskich, gm. Jawornik Polski. Organizatorami tego Przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” w Jaworniku Polskim, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Rzeszów, Twoja TV, Radio Via, Gazeta Jarosławska, TVP 3 Rzeszów.
Majówkę rozpoczęła Msza Święta, po której nastąpiły przeglądy: zespołów śpiewaczych oraz tradycyjnych potraw. Tematem konkursu muzycznego były pieśni „majówkowe” oraz pieśni humorystyczne, komiczne. Tematem konkursu kulinarnego: potrawy z kasz oraz ciasta ucierane.
Do tegorocznej imprezy zgłosiły się zespoły i KGW z powiatów: przemyskiego, przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego.
Dzięki tego typu przedsięwzięciu mogliśmy przypomnieć sobie dawne pieśni majówkowe, które niegdyś rozbrzmiewały przy wiejskich kapliczkach, gdzie gromadzono się na modlitwę, aby uczcić Maryję. Kolejnym przywołanym repertuarem były pieśni humorystyczne/komiczne w których  często opowiadano zabawne sytuacje z życia codziennego odnoszące się do sytuacji czy też konkretnych osób.
Zmaganiom muzycznym towarzyszył konkurs kulinarny mający także na celu przypomnienie potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej. Po raz kolejny królowały kasze w różnych odsłonach i rodzajach oraz ciasta ucierane. Gospodynie stanęły na wysokości zadania sięgając do przepisów babć i przygotowały potrawy smaczne, sycące, wywodzące się z naszej tradycji. Zadbano także o oprawę i wygląd stołu jak i zastawę dzięki czemu cieszyły one oko odwiedzających.
Po zmaganiach konkursowych zaprezentowały się dzieci i młodzież z Gminy Jawornik Polski w specjalnym występie z okazji Dnia Matki.
Popołudnie upłynęło przy rytmach dobrze znanych wszystkim piosenek wykonywanych przez Zespół TRUBADURZY. Tegoroczną Majówkę pod Jaworem z pewnością można zaliczyć do udanych, a kto nie miał okazji tam być zapraszamy za rok w ostatni weekend maja.

 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu zespołów śpiewaczych podczas
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu
Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja w składzie:
- Katarzyna Ignas, etnograf, Muzeum w Przeworsku
- Dominika Osypanko, muzykolog, Centrum Kulturalne w Przemyślu
- Bartosz Gałązka, folklorysta, Krosno
po wysłuchaniu trzynastu prezentacji konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Zespół Śpiewaczy „Porębianki” z Drohobyczki.
II Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.
III Nagrodę pieniężną ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymuje Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.
Sześć Wyróżnień pieniężnych, ufundowanych  przez Centrum Kulturalne w Przemyślu otrzymują:
- Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny,
- Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa,
- Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa,
- Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” z Wyszatyc,
- Zespół Śpiewaczy „Budziwojce” z Rzeszowskiego Domu Kultury,
- Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa.
Ponadto Wójta Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienia pieniężne dla:
- Zespół Śpiewaczy „Hadlanie” z Hadel Szklarskich,
- Grupa Śpiewacza przy Kole Emerytów i Rencistów z Jawornika Polskiego.
 
Komisja zwraca uwagę by unikać repertuaru ogólnopolskiego, a wybierać do przeglądu pieśni znane z własnej miejscowości, mniej popularne, dawne, zapomniane. Tego typu repertuar zawsze zostanie wyżej oceniony względem pieśni ogólnie znanych, śpiewanych w Kościołach współcześnie Proszę pamiętać, ze zgodnie z regulaminem celem przeglądu jest „Ocalenie od zapomnienia dawnych tekstów pieśni i melodii”. Zwracamy także uwagę, by śpiewając dbać o wymowę regionalną – gwarę.
Drugim ważnym kryterium jest jakość muzyczna występu – wspólnego śpiewania i muzykowania, proszę zatem dbać o spójność brzmienia, równy śpiew. Ważne jest także zachowanie i ruch sceniczny do charakteru wykonywanego utworu tj. np. nie chwiać się przy wykonywaniu pieśni nabożnych.
Właściwie postąpiły zespoły zdecydowanie różnicujące sposób wykonania pieśni maryjnych – a więc śpiewanie modlitwy od pieśni komicznych.
Gratulujemy wszystkim zespołom. Większość śpiewów maryjnych – była autentyczna, prawdziwie śpiewana pod kapliczkami. Na uznanie zasługują pieśni refrenowe. Cieszy nas duża różnorodność pieśni humorystycznych, zwłaszcza pieśń z międzywojennego folkloru podmiejskiego.
 
 
Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników konkursu kulinarnego w ramach
„MAJÓWKI POD JAWOREM” IV Regionalnego Przeglądu  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw - 26 maja 2019 r. w Hadlach Szklarskich
 
Komisja oceniająca w składzie:
- Krzysztof Zieliński, redaktor „Podkarpackich Smaków”, Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w Rzeszowie,
- Agata Hemon, folklorysta, Centrum Kulturalne w Przemyślu,
po degustacji oraz obejrzeniu zaprezentowanych ośmiu stoisk kierując się postanowieniami regulaminu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Trzy równorzędne Nagrody Główne, ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:
- Koła Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego
za zapiekaną kaszę jęczmienną z fasolą i ciasto makowe
- Koła Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa Południowego
za hrecznioki oraz ciasto ucierane

- Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Zagórze
za gołąbki z kaszy gryczanej, jęczmiennej, ryżu i grzybów oraz ciasto ucierane ze śliwkami.

Wyróżnienia pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Jawornik Polski dla:

- Koła Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki
za „piechotę” z pęczakiem – szajdany

- Stowarzyszenia „Aktywna Gorliczyna” z Gorliczyny
za ciasto ucierane z rabarbarem i różą

- Rady Seniorów przy Gminie Orły
za placek ucierany

- Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Wietlinianie” z Wietlina
za gołąbki z trzech kasz.

Ponadto Wójt Gminy Jawornik Polski ufundował specjalne wyróżnienie finansowe dla  Spółdzielni Socjalnej „Jawor” z Hadel Szklarskich.


Komisję cieszy, że osiem zespołów znalazło czas w tym wyjątkowym dniu Matki, aby przygotować się i przyjechać na „Majówkę pod Jaworem”.

Zadany przez organizatorów temat dotyczył dań z kasz oraz ciast ucieranych, jednak panie z KGW nie poprzestały tylko na dwóch daniach dzięki czemu mogliśmy próbować szeregu wyśmienitych dań z kasz i różnych wariantów ciast ucieranych. Podkreśla to charakter tej imprezy podczas której królują potrawy z kasz. Apelujemy do pań, by w kolejnych edycjach bardziej przemyślały wybór dań do konkursu, sięgając do tradycyjnych przepisów swoich Babć i Mam. Dziękujemy za dbałość o wystrój stoisk oraz dobór zastawy, co jeszcze bardziej zachęca do próbowania smakołyków ze stołu.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
22
maja
2019

Z wizytą w Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

Wyjazd Grupy Śpiewaczej Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła terenowego nr 3 w Jaworniku Polskim do Domu Pogodnej Starości w Dynowie.

W dniu 22 maja pojechaliśmy z koncertem piosenek i poezją do Domu Pogodnej Starości w Dynowie . Zostaliśmy zaproszeni przez Kierownika Ośrodka.
Nasz program artystyczny wypełniły znane piosenki biesiadne oraz wiersze.
Mieszkańcy Domu licznie uczestniczyli w spotkaniu.
Atmosfera była wyjątkowa.  Były oklaski, uśmiechy, wzruszenia. Jednym z mieszkańców Domu okazał się Jaworniczanin . Zrobiliśmy sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.
Serdecznie  dziękujemy wszystkim za obecność na spotkaniu i zaproszenie.

 

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
06
maja
2019

Pielgrzymka OSP na Kalwarię Pacławską

W Kalwarii Pacławskiej odbyła się w niedzielę 5 maja jubileuszowa 25. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do tutejszego Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wydarzenie połączone było z wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. W uroczystości uczestniczyli druhowie OSP z Gminy Jawornik Polski.

Zapraszamy do galerii...

czytaj dalej...
03
maja
2019

Obchody Konstytucji 3 Maja

Dziś w całej Polsce obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja. Mija dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dzisiejszej uroczystości w Jaworniku Polskim...

czytaj dalej...
29
kwietnia
2019

KGW w Sędziszowie Małopolskim

W dniach 27-28 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się XXXI Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Jego głównym celem jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru, a w szczególności autentycznych obrzędów i zwyczajów.

Nasze Koło Gospodyń Wiejskich z Jawornika Polskiego uczesniczyło  w konkursie z przedstawieniem "Kolęda".

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

czytaj dalej...

< 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >

Strona GOK w Jaworniku Polskim
Strona główna - GOK Jawornik Polski Strona główna GOK Jawornik Polski Kontakt